Zakup auta używanego – dokumenty

elegancka-i-elegancka-kobieta-w-samochodowym-salonie

Zakup auta używanego to dla wielu osób wiąże się z dużymi emocjami. Nie można jednak przy tym całkowicie się zapomnieć i dać się ponieść tymże emocjom, ponieważ trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach oraz terminach, związanych z zakupem auta używanego.

Pierwszą istotną kwestią są dokumenty jakie powinniśmy otrzymać od Sprzedającego, abyście mogli zarejestrować auto w wydziale komunikacji. Żeby nie przedłużać i zachować klarowność tego artykułu, wymienię je w podpunktach:

  1. Dowód rejestracyjny;
  2. Dokument sprzedaży (faktura, umowa kupna/sprzedaży);
  3. Polisa OC

Ad 1. Przed podpisaniem umowy oraz zapłaceniem za auto należy sprawdzić zgodność numeru VIN znajdującego się w dowodzie rejestracyjnym z tym widniejącym na tabliczce znamionowej w aucie oraz nabitym na elementach konstrukcyjnych pojazdu. Należy również sprawdzić ważność badania technicznego (jeśli jest nieważne, Sprzedający powinien wykonać je przed sfinalizowaniem transakcji);

Ad. 2. W zależności od kogo kupujecie auto, różnić się będzie dokument sprzedaży. Jeśli kupujecie auto od osoby prywatnej, będzie to umowa kupna/sprzedaży auta, natomiast jeśli kupujecie auto od firmy (np. ode Mnie), dokumentem sprzedaży będzie faktura.

Ad. 3. Tu wyjaśniać chyba nie ma co. Każde auto wg polskiego prawa powinno posiadać ważną polisę OC. Należy tego pilnować ponieważ kary za brak ciągłości w polisie OC są bardzo dotkliwe i nie da się ich uniknąć. Nadmienić należy, że polisa OC może zostać przepisana na nowego właściciela lub zostać wypowiedziana z dniem sprzedaży (od dnia następnego nowy Właściciel powinien wykupić nową polisę). Kwestia ta zależy od ustaleń między kupującym i sprzedającym i oba przypadki są zgodne z prawem.

Często pojawia się jeszcze pytanie co z Kartą Pojazdu? Odpowiedź brzmi: dokument taki przestał istnieć wg przepisów razem z naklejką na szybę z numerem rejestracyjnym oraz obowiązkiem zmiany tablic rejestracyjnych. Więc jeśli nie otrzymacie karty pojazdu, nic się nie dzieje, jest ona jedynie reliktem przeszłości.

Drugą ważną sprawą są terminy jakich powinniście pilnować po zakupie auta. Pierwszy ważny termin to rejestracja auta. Mamy na to 30 dni od zakupu auta. Od 1 stycznia 2024 roku, został wycofany obowiązek zgłaszania zakupu auta. Drugi termin dotyczy zgłoszenia zakupu auta do firmy ubezpieczeniowej, jeśli polisa OC po zakupie zostaje przepisana na nowego Właściciela. Mamy na to 14 dni. Można to zrobić w zależności od firmy ubezpieczeniowej, w formie elektronicznej przez formularz na stronie internetowej konkretnego Towarzystwa lub wysyłając skan dokumentu zakupu drogą mailową. 

Podsumowując, po zakupie auta powinniśmy zabrać ze sobą do wydziału komunikacji powyższe dokumenty oraz dodatkowo tablice rejestracyjne. Nie ma obowiązku wymiany tablic na nowe, ale pracownik wydziału komunikacji musi stwierdzić ich czytelność i nakleić nowy znak legalizacyjny (naklejka z hologramem). Można oczywiście wybrać opcję z wymianą tablic na nowe.